Janssen Pharmaceutical Companies of Johnson & Johnson jest inicjatorem powstania podcastu poświęconego tematyce zdrowotnej. We współpracy z Modern Healthcare Institute powstał kolejny odcinek serii, w którym eksperci rozmawiają na temat wydatków na ochronę zdrowia w Polsce.
Dyskusja o tym czy czy 100 miliardów to dużo czy mało można rozpatrywać w dwóch wymiarach. Po pierwsze ile za to można kupić, ale również co za to chcemy osiągnąć. Zatem nie można tych pieniędzy odnosić tylko do ich siły nabywczej, ale również do efektu, który mają przynieść. A zatem odpowiedź, czy my mamy wystarczającą liczbę środków na ochronę zdrowia czy niewystarczającą, widzimy w lustrze wyników opieki zdrowotnej.
Małgorzata Sobotka-Galązka, Uczelnia Łazarskiego
Efektywność systemu w moim przekonaniu jest kluczem zarówno do dobrego i sensownego wydawania środków, które teraz są w naszej dyspozycji, jak i do przyrastających środków w budżecie (do tego 6 proc. bądź 9 proc.). Niezależnie ile postanowimy powiedzmy w 2025 wydać, musimy uczynić system bardziej efektywny.
Marcin Czech, Instytut Matki i Dziecka
Myślę, że największym źródłem są nieuzasadnione ze względów medycznych, nawet samego bezpieczeństwa pacjenta, procedury diagnostyczne i porady specjalistyczne. (…) Warto żebyśmy też na te wydatki spojrzeli szerzej. Przecież na zdrowie i na następstwa choroby wydaje również Resort Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poprzez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wydatki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Chociażby przywołując schizofrenię, na którą Narodowy Fundusz Zdrowia wydaje pół miliarda... W tym samym czasie na utrzymanie, ze względu na jednak nieuzasadnioną niedyspozycję do tego aby wykonywać swoje zadania zawodowe, Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydaje ponad miliard złotych. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ nie organizujemy systemu, który pozwoli tą chorobą się zaopiekować. Ona jest przewlekła, ona jest dotkliwa, oczywiście, ale współczesna medycyna daje naprawdę bardzo skuteczne rozwiązania problemu tych ludzi, tak żeby mogli pracować i realizować swoje funkcje społeczne
Małgorzata Sobotka-Galązka, Uczelnia Łazarskiego