Rusza projekt „Pluszakoterapia z Jelonkiem Jankiem” stworzony z myślą o najmłodszych pacjentach przebywających w szpitalach. Celem akcji jest przełamanie strachu i ograniczenie stresu związanego z leczeniem. Pluszakoterapia ma także przygotować pracowników szpitali oraz rodziców i opiekunów do rozmów z dziećmi na temat hospitalizacji. Projekt jest wspólną inicjatywą firmy Janssen, spółki farmaceutycznej Johnson&Johnson, oraz Fundacji Zaczytani.
Już od wielu lat, na świecie dąży się do wypracowania rozwiązań, które pomagają dzieciom możliwie bezboleśnie i bezstresowo przejść przez pobyt w szpitalu. O ile dawniej skupiano się przede wszystkim na sferze medycznej, o tyle obecnie coraz więcej uwagi poświęca się także kwestiom dobrostanu psychicznego dziecka i minimalizacji stresu wszędzie tam, gdzie to możliwe. Zgodnie ze standardami zapisanymi m.in. w Europejskiej Karcie Praw Dziecka, przebywające w szpitalu dziecko ma prawo do uzyskania informacji w sposób dostosowany do jego wieku i percepcji. Taka idea przyświeca właśnie naszemu projektowi Pluszakoterapii z Jelonkiem Jankiem, który pilotażowo wprowadzamy w pięciu szpitalach w Polsce. Wierzymy, że wypracowane w ramach projektu narzędzia pomogą lekarzom w lepszej komunikacji z małymi pacjentami, a rodzicom i opiekunom w odpowiednim przygotowaniu i wsparciu dzieci w trakcie pobytu w szpitalu.
mówi Tomasz Skrzypczak, Dyrektor Zarządzający Janssen Polska
Znana od dawien dawna praktyka opowiadania historii i czytania bajek może pomóc przejść proces choroby zarówno dzieciom, jak i ich rodzicom. W jaki sposób? Głośne czytanie może zminimalizować u dziecka lęk i strach, tworzy się przestrzeń do bycia razem, rozmowy o emocjach i o tym, co dla dziecka najcięższe. W radzeniu sobie z chorobą pomoże dziecku zachodzący podczas słuchania opowieści proces naśladowania i emocjonalnego utożsamienia się z bohaterami. “Skoro mały jeżyk poradził sobie z chorobą i wędrówką, to ja też dam radę!” Warto dodać, że metafory z bajki możemy używać przez cały proces zdrowienia, odwoływać się do niej, rozmawiać, tworzyć nowe historie i opisy. Dziecko i rodzic dzięki historii mogą wspólnie odnaleźć motywację do działania i walki z przeciwnościami: “Zobacz, zwierzątkom się udało, nam też się uda! Wyjdziemy z tego silniejsi”. Dzięki pracy z bajką dziecko wie, jak nazywać swoje emocje, otrzymuje narzędzia do opisania tego, co się dzieje.
tak o roli bajkoterapii w procesie leczenia mówi Agnieszka Machnicka, Prezeska Fundacji Zaczytani.org