System zarządzania lekami, aplikacja zapobiegająca długim hospitalizacjom i rozwiązanie chroniące pacjentów przed negatywnymi interakcjami wynikającymi z wielochorobowości – to trzy zwycięskie projekty e-Health Hackathonu, maratonu programistycznego, który odbył się w ubiegły weekend. Co dalej z wypracowanymi rozwiązaniami i które zwróciło szczególną uwagę Ministerstwa Zdrowia?
- I miejsce zdobył zespół studentów Politechniki Warszawskiej, Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych – Health Improvers. Zespół stworzył system zarządzania lekami, który pozwala sprawdzić, czy istnieją niekorzystne interakcje między lekami i czy pacjent przyjmuje je zgodnie z zaleceniami lub, czy nie wprowadza leków mogących powodować niekorzystne interakcje. Rozwiązanie pozwala również na pozyskiwanie informacji od pacjentów o skuteczności terapii, działaniach niepożądanych i czy lek działa zgodnie z przeznaczeniem. Zwycięski Zespół oprócz nagrody głównej w wysokości 20000 zł zyskał także możliwość zaprezentowania wypracowanego rozwiązania przed Radą ds. Interesu Publicznego Warsaw Health Innovation Hub, co daje szansę na dalszy rozwój projektu.
- II miejsce Jury przyznało zespołowi HyperCardio, który swoje rozwiązanie oparł na sztucznej inteligencji w celu ochrony pacjentów przed negatywnymi interakcjami wynikającymi z wielochorobowości towarzyszącej niewydolności serca.
- III miejsce zdobył projekt mający rozwiązać problem wielodniowej hospitalizacji na oddziale kardiologicznym, która niesie ryzyko infekcji u pacjenta oraz jest kosztowna dla systemu ochrony zdrowia. Aplikacja stworzona przez HeartBeatNotFoundException – zespół reprezentowany przez studentów Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni – na podstawie mierników umieszczonych na podstawach płuc, gdzie najczęściej wykrywane są patologie oddechowe, mierzące tętno i pracę płuc, ma informować lekarza w przypadku komplikacji i umożliwić natychmiastową konsultację.
Wierzę, że usystematyzowanie dostępu do danych medycznych będzie wspierać postęp innowacji, a także pomoże lepiej wykorzystać zasoby, którymi obecnie dysponujemy. Cieszę się, że podczas Hackathonu wątek ten pojawił się wielokrotnie i właśnie od pracy na danych zaczęły się działania wszystkich zespołów. Podstawą każdego przedsięwzięcia naukowego powinna być rzetelna informacja, a na jej podstawie wiele zespołów proponowało rozwiązania systemowe. Bardzo się cieszę, że młode pokolenie tak klarownie widzi możliwości połączenia wielu elementów systemu ochrony zdrowia i wprowadzenia szerokiej cyfryzacji, jak i ujednolicenia rejestrów medycznych na poziomie kraju
mówi Tomasz Skrzypczak, Dyrektor Zarządzający Janssen Polska.